Malatya Eksen Haber Logo Reklam
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 32°C
Az Bulutlu
Örnek Resim
Örnek Resim

MALATYA’ DA YÜZLERCE İŞ-KUR ÇALIŞANI MAĞDUR

MALATYA’ DA YÜZLERCE İŞ-KUR ÇALIŞANI MAĞDUR
19.03.2021
A+
A-

Dünya ve ülkemiz pandemiyle mücadele ederken, çalışma şekillerimiz ve mesailerimizde bazı değişiklik yapıldı. Esnek mesai uygulandı bazı günler işyerine gelmedik ve ücretlerimizde kesinti olmadı. Ancak İş-Kur çalışanlarımızın ücretleri İş-Kurlular Covit-19 ‘dan etkilemiyorlarmış gibi kesinti yapıldı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanan ülkemizde, iş-kur çalışanlarının cumartesi günü öğle vaktine kadar olan mesaileri çalışılmadı gerekçesiyle yarım gün olan yevmiyeleri ödenmedi. Ücretlerinin ödenmemesi bu çalışanlarımızın haklarına girmekten başka bir şey değildir. Yönetici, çalışanlarının haklarını gözetmekle mükelleftir. Bu ödemeyi yapmayanların ücretleri, esnek çalışma saatleri uygulanırken işyerlerine gelmedikleri dolayı ödenmedi mi ki sokağa çıkma yasağından dolayı İş-Kurluların ücretlerini ödemiyorsunuz. Bu haksızlıktır, hak gaspıdır. İş-kur çalışanlarımızın haklarını sendikamız her zeminde arayacak ve İş-Kurlulara gerekli hukuki destek sendikamızca verilecektir. Üstelik Malatya’ya bağlı ilçelerde aynı durum için farklı uygulamaların yapılması da keyfiyet göstergesidir. Devlette keyfiyete yer yoktur.

YEŞİLYURT MAĞDURİYET YAŞATMAZKEN BATTALGAZİ YAŞATIYOR

Sendikamız konuyu araştırmıştır. Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ, Ankara ve birçok ilde sokağa çıkma yasağından dolayı İŞ-KUR çalışanlarından ücretlerinin kesilmediği öğrenilmiştir. Ayrıca İlimiz Yeşilyurt , Doğanşehir ilçesinde çalışan İş-Kurluların ücreti kesilmediği gibi il milli eğitim müdürlüğüne bağlı İş-Kurluların da ücretleri kesilmemiştir. Fakat Battalgazi Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı İş-Kur çalışanlarımızın ücretleri ödenmemiş ve ödenmeyeceği de beyan edilmiştir. Battalgazi Milli Eğitim Müdürlüğünün de ödeme yapan illeri ve ilçeleri, hatta bağlı bulunduğu il milli eğitim müdürlüğünü örnek alarak ödeme yapmasını bekliyoruz. Aynı valiliğe bağlı aynı ilçelerde aynı olaylar için farklı uygulamalarda bulunmak yönetimde birliği bozar ve adaletin vicdanını sızlatır.

İş-KUR çalışanlarının zaten durumları iyi değil ve kıt kanaat geçiniyorlar. İşe girerlerken kuraya giriyorlar, torpil arıyorlar ve ne zorluklarla bu işe geçici bir süreliğine sahip oluyorlar. Kurada çalışma hakkı kazananlar da ancak 9 ay çalışabiliyorlar. Bu kısa süreli çalışma haklarının kullanırken de kazanacakları üç beş kuruş da haksız yere kesilince bu zulüm olmuyor mu? Bu yanlışın düzeltilmesi için yetkililerimizin sağ duyusuna inancımız tamdır.

Demokrat Eğitimciler Sendikası eğitimin tüm çalışanlarının yanında olduğunu belirterek İŞ-KUR çalışanlarına her türlü hukuki desteğin verileceğini beyan ederiz.

Veysel FIRAT

Demokrat Eğitimciler Sendikası

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.